Копійка Валентина Миколаївна, 2 клас
Тема: Пропливає осінь на хмарині сірій
Мета: створити у дітей
піднесений настрій, викликати захоплення красою осінньої природи, розвивати
вміння передавати свої почуття і спостереження засобами драматизації, влучними
висловами. Визначити почуття доброти, любові до природи.
Місце проведення: шкільний сад.
Обладнання: чарівна скринька,
дзвіночок, портрет В.О.Сухомлинського, кошик із яблуками.
Хід уроку
І. Організація класу.
(На дошці слова: фантазувати, розвивати мовлення, учитися добру.)
1. Слово вчителя:
-
Який сьогодні день?
-
Чи нагадує вам ця дата про щось важливе?
В цей день
92 роки тому народився видатний педагог-письменник, наш земляк В.О. Сухомлинський.
В пам'ять про нього у нас зараз проходить тиждень, присвячений його таланту. Як
В. Сухомлинський, більш ніж пів століття тому водив своїх вихованців на уроки
під голубим небом, так і ми продовжуючи цю традицію теж сьогодні проведемо
такий урок не в класі, а в нашому шкільному садку. На цьому уроці ми з вами
будемо (слова на дошці діти читають) фантазувати, розвивати мовлення і вчитися
добру.
2. Організований вихід до шкільного саду.
- Ви любите ходити в готі7 Тож ж
і ми сьогодні ідемо в гості до однієї чарівниці. Хто вона така ви дізнаєтесь
із-загадки, яка залетіла до нас в клас ось на цьому листочку,
вітерець-пустунець його приніс.
Загадка
У гаях,
садках блукає,
В жовті
шати дерева вдягає,
Золотисту стелить постель-
Жде
сестрицю білу в гості.
-
Отже ми йдемо в гості до… (оселі)
-
А як треба вести себе в гостях, щоб все почути, побачити?
ІІ. Робота
над темою уроку.
1. Бесіда. Подивіться навколо.
-
Як осінь нас зустріла?
-
Яка буває осінь? (рання, середня, пізня)
-
Яка зараз осінь? (рання)
-
Що характерно для ранньої осені? (ще багато зелені).
Вересень зеленим
Осінь залишила,
Бо в траві високій
Пензлика згубила.
-
Але пройде ще декілька днів і все навкруги вкриється
позолотою і наш куточок мрії стане неначе писанка.
2. Декламування віршів про осінь. Бесіда за змістом.
Діти, осінь навкруги приховала безліч дивинок, а
щоб вона нам їх відкрила давайте задобримо її гарними віршами. (Учні читають).
Українська осінь
Завітала
осінь до нас в Україну.
Одягала в
червоне намисто калину.
Українська
осінь-це пишні жоржини,
Айстри
різнобарвні, горішки ліщини.
Буряки
цукрові, кукурудза стигла,
Гарбузи
медові, різнії повидла.
Варення,
«соління, гриби в маринаді…
Тобі щедра
осінь всі у нас раді,
І білочка в
лісі, і в садочку квіти,
І горобчик
в полі , і дорослі й діти
Як
швидко літо проминуло
Як швидко
літо проминуло!
Прийшла
осінняя пора,
Немов на
крилах полинуло,
Кохане
літечко з двора!...
Садок
марніє потихеньку
Пожовклі
падають листки,
Вітрець не
віє, вже тепленько,
Жене
понурії хмарки.
Посох
горошок на городі,
Мачок вже
цвіт давно згубив,
Високий
соняшник на грядці
Журливо
голову схилив.
-
Який настрій викликав цей вірш? (Веселий)
-
Яка тут осінь?
-
А який настрій викликав у вас цей вірш? (Сумний)
-
А хто ж допомагає осені ось так порядкувати?
(Брати-місяці, вітер, сонечко, дощик, туман)
-
Чому7 Скрізь?
-
Як ви думаєте, задобрили ви осінь?
То
напевно час уже й осінні дивинки пошукати. У вас є декілька хвилин, ви можете
розійтися по нашому садку, включити свою фантазію і пошукати, що ж осінь для
нас ще приготувала. Але щоб дивинки знайти, то як це все треба робити?
(Обережно, тихо, і бути дуже спостережливим). По дзвіночку всі приходять і
складають мовні дивинки у ось цю чарівну скриньку.
3. Спостереження. Складання речень за спостереженням.
-
Діти приходять, кладуть руку на чарівну скриньку і
складають у неї мовні дивинки речення.
ІІІ.
Хвилинка відпочинку.
-
А як сонечко допомагає осені? (золотить листочки,
допомагає достигнути фруктам у садах).Приносить бабине літо. Давайте разом із
сонечком відпочинемо. (Діти стають в коло і виконують рухи).
Встало
вранці ясне сонце,
Зазирнуло у
віконце
Ми до нього потяглися,
За
промінчики взялися.
Будем дружно
присідати,
Сонечко
розвеселяти.
Встали-сіли,
встали-сіли,
Бачите, як звеселіли!
Стало сонце
танцювати,
Нас до танцю
закликати.
Нумо разом,
нумо всі
Потанцюєм по
траві.
IV.
Колективне спостереження за деревами.
1.
Вірш М. Познанської читає учень.
Хто в
хустинці червоненькій
Став у лісі
між дубів?
Може дівчинка
маленька
Назбирать
прийшла грибів7
Ні, не
дівчинка там стала.
Горобина
виростала,
Ту хустину
гаптувала
Щедра осінь
золота.
-
Подивіться на це дерево. Як це осінь гаптувала хустину?
1. Слухання вірша Г.Бойка.
Ясне сонце не гріє.
Холодок повіва.
Засихає, жовтіє
На узліссі трава.
Осипаються клени,
Листя з дуба летить…,
Лиш ялинка зелена
Серед саду стоїть.
-
Чому ялинка не скидає свого вбрання? А це що, звідки
взялися листочки і ягідки на ялинці? (Фантазія дітей)
-
Це напевно наші берізки вирішили подарувати листочки
ялинці, щоб позолотити її.
2. Слухання вірша «Берізки»
Біля школи берізки стояли.
Вранці ясне сонечко зустрічали.
У берізок платтячка біленькі,
А листочки в них золотенькі.
Ви, ростіть берізки, виростайте,
Рідну нашу школу прикрашайте.
І не тільки ялинці, а й
матінці – землі дарують своє листя дерева, а для чого?
V. Підсумок уроку
- В кого ми були в гостях?
- Які ж дивинки приготувала для вас осінь?
- Чи сподобався вам подарунок осені? (Яблука)
V. Домашнє
завдання
- Дома напишете оповідання, казку чи можливо хто
складе вірш про осінь та дивинки. Гарно оформите у вигляді книжечки,
проілюструєте малюнками (Показую зразки).
Немає коментарів:
Дописати коментар